A XVIII. dinasztiában, volt egy őrült uralkodó, Ehnaton fáraó. Szigorú egyistenhitet hirdetett, kikiáltotta, hogy csak a nap istene az az isten, amit tisztelhetett egyiptom. Uralkodása alatt a birodalom romokban hevert. Tutanhamon apját valószínűleg a papok gyilkolták meg. Tutanhatonon múlt a birodalom sorsa. A fáraó nem volt tíz éves, amikor tónra került. Első intézkedése az volt, hogy nevét Tutanhatonról Tutanhamonra változtatta. Tutanhaton név jelentése: élő mása a napistennek, vagyis Atonnak. Tutanhamon név jelentése: élő más Ámonnak. Ezzel fejezte ki azt, hogy az egyistenhiti zsarnokságnak vége van. Valamint visszatért a többistenhitű vallás. Eyiptom újra virágkorát élhette.
Kép forrása: http://www.elixironline.hu/egeszseg/gyogyito_varazslas_az_osi_egyiptombol
Azt hinnénk, hogy Tutnhamon és világa teljesen tökéletes volt. Egyiptomban, nem akarták, hogy a királyi családi vérbe, génekbe más, az uralkodói családon kívüli ember belevigye az idegen, más géneket, vagy, hogy egy nem családi sarj kaparinthassa meg a trónt. Tutanhamon szülei is testvérek voltak, ezért lett Tutanhamon donga lábú, beteges, farkastorkú gyermek, koponyája megnyúlt. Testi hibái elkísérték egészen haláláig. Felesége a féltestvére volt, gyermekeik még magzatként meghaltak.
Bal odali kép forrása: http://www.ng.hu/Foto/Cikkkepek/0/3/6/03663.jpg?NodeProperty=SizeLarge Jobb oldali kép forrása: http://static.origos.hu/s/img/i/0711/20071104tutanhamo.jpg
A fáraó átka több mint tíz ember életét követelte. A legendák, légből kapott újságcikkek szerint van átka minden múmiának. Furcsán hangzik és szerintem nem is biztos, hogy igaz. De, nem tudhatjuk biztosan. Tutanhamon tizenegypár ember életét követelte, és egy kanári életét követelte. Howard Carternek 16 évet hagyott. Lord Carnarvon még a sírkamra felnyitása után 6 héttel halt meg. Carter kanári madarát a fáraót védelmező kobra falta fel. Carnarvon kutyái is titokzatos módon haltak meg. Azok az emberek akik jártak a sírkamrába , és titokzatos módon elhunytak, a sírkamrában lévő gombákat lélegezték be. Tüdejükre rátapadnak a gombák melyek még a múmia behelyezésekor keletkeztek, de már nem terjednek tovább a festményekrer. A gombákat nem az ókori Egyiptomiak rakták a sírkamrába.
Howard Carter 1874-ben született, 1937-ben halt meg 64 évesen. Festő- és rajztehetsége kimagaslóan jó és még fiatal korában felfigyelnek rá. Egyiptomban lesz festő-grafikus. Élete mély pontra jut, festményeket árul. Egyiptom iránti szeretete, tudása azonban hatalmas volt. 1907-ben rámosolygott a szerencse, mert Lord Carnarvon megkérte, hogy legyen a feltárások segítője, amit ő patronált. A kutatások helyszíne a Gízai piramisoktól 600 km-re a Királyok völgye, hol több száz egyiptomit temettek el. Siker viszont sokáig nincs, kudarc kudarc hátán, az egész feltárás alapos, minden követ megmozgatnak Lord Carnarvon felesége szerint. Már csak egy rész maradt feltáratlan, Carnarvon türelme és pénze fogyóban, ezért Carternek meg kell győznie patrónusát, hogy még ezt az utolsó fennmaradt "érintetlen" részt még engedélyezze. Carterre rámosolyog a szerencse1922-ben találnak egy sírkamra bejáratot, melyen két sikeres behatolás gondosan eltakarított nyomai tűnnek szembe a feltárókkal. 1923 februárjában van a sírkamra hivatalos megnyitása, ez előtt Carterék már jártak a sírkamrában, de a nyomokat gondosan eltüntették. Ezen a napon Lord Carnarvont moszkító csípi meg. A seb elfertőződik, hat hét múlva halott. Halálának hivatalos oka vérfertőzés, viszont igazi oka a sírkamrában lévő gombák okozzák több embernek is halálát. Az Egyiptomiak megvonják Cartertől Tutanhamon szarkofágjának felnyitását. Carter álma álom maradt. Az egyiptomiak viszont belátják, hogy csak Carter érdemli meg a szarkofág felnyitását. Ez a felnyitás beírta magát a történelembe. A fáraó átka sok embernek lett végzete. Carternek 16 évet adott. Halála után vált híressé, temetésén kevés ember volt jelen, életében nem becsülték nagyra. Ma viszont elég neves személy Egyiptom számára. Sok ember példaképe, köztük nekem is.
Szombati Réka vagyok, általános iskolai tanuló. Már kicsi koromtól kezdve érdekel Egyiptom és az ókori uralkodók. Amint megtanultam olvasni, akkor már nem csak néztem a képeket, hanem olvastam is Egyiptomról. Nagyon érdekes dolgokat tudtam meg a fáraókról, és egyre jobban érdekelt a rejtélyes Tutanhamon élete és halála. Egyre jobban kezdett érdekelni ez a téma, és idegesíteni az, hogy nem tudok semmit Egyiptom egyik legtitokzatosabb rövid életű uralkodójáról.